Hlapićeva božićna čizmica

igraonica | kreativna radionica | tematska radionica

Hrvatski školski muzej | Trg maršala Tita 4, Zagreb | Grad Zagreb

Opis

Djeca iz sirotišta i skloništa rijeko su imala mogućnost stjecanja više naobrazbe. Najčešće su nakon završetka niže pučke škole osposobljavana za praktična zanimanja koja su pružale šegrtske i strukovne škole.

Što prije samostalno svoj kruh (za)služiti bilo je osnovno načelo u izobrazbi siročadi. Dječaci su svoj kruh nalazili kao šegrti u raznim zanimanjima, a djevojčice kao sobarice, služavke i pjestinje.

(iz kataloga izložbe Kao Hlapić i Gita – Siročad u Hrvatskoj potkraj XIX. i početkom XX. stoljeća, autorice Štefke Batinić)

U našem muzeju čuvaju se neke od učeničkih školskih radnji i zadaća koje su rješavali đaci tijekom obuke u šegrtskim školama. Jesu li bile teške ili pak posve lake najbolje ćeš saznati iz prve ruke u našoj muzejskoj radionici!

Mali i veliki posjetitelji mogu sudjelovati na posebnoj radionici ručnoga rada Hlapićeva božićna čizmica. Uoči Božića, uz priču učiteljice iz 19. stoljeća, nastajat će male čizmice. Kako i od čega saznat ćete sudjelujući na toj radionici, a što ćete u njih staviti to ovisi samo o vama!

Napomena

Radionica je namijenjena svim uzrastima.

Termin održavanja

Ostala događanja u muzeju

Sadržaj i oblikovanje programa © Hrvatski školski muzej
Koristite zastarjeli pretraživač!